18 март (вторник) 2025 г., от 15:00 ч.
Библиотеката на Института по астрономия
бул. „Цариградско шосе“ №72 (сградата на Института по електроника, 2 етаж)
Тема:
Свойства на междузвездния прах и звездни параметри от наблюдения с HST на Магелановите облаци, M31 и M33
Докладва:
д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс
Space Telescope Science Institute (STScI), Baltimore, USA
Фулбрайтов стипендиант в кат. „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“

Анотация:
Свойствата на междузвездния прах в Магелановите облаци се използват като аналогични на тези в галактики с голямо червено отместване и/или на такива с ниска металичност. Въпреки това, някои от най-основните му характеристики все още не са напълно изяснени.
Ще представим резултати относно свойствата на праховите зърна и параметрите на звезди в близките галактики, основани на анализ чрез два допълващи се метода. Използвани са наблюдения с космическия телескоп Hubble с висока разделителна способност: многовълнова фотометрия на милиони звезди от IR до UV диапазон, както и UV спектри с ниска разделителна способност на почервенели OB звезди, получени с инструмента STIS (спектрографа за изображения от Hubble).
За да разберем как междузвездната среда влияе върху свойствата на праха, използваме процедура с open-source код, основана на Бейсов статистически анализ (BEAST, K. Gordon (2016)). Тя моделира разпределението на енергията в спектъра на отделни звезди, за да оцени техните екстинкционни свойства (A(V), R(V)), както и фундаменталните им параметри (ефективна температура, маса, повърхностно гравитационно ускорение, светимост и металичност).
Резултатите се използват за генериране на 3D карти с висока разделителна способност в ключови области на всяка галактика. Сравняваме тези карти с разпределението на различните индикатори на фазите на междузвездната среда, като отделяме специално внимание на свойствата на праховите зърна и на средата, обуславящи характеристиките на кривата на екстинкция като нарастването в далечния UV и силата на максимума на 2175 ангстрьома. Фотометрични наблюдения позволяват да се калибрират независимо моделите на праховите зърна, които традиционно се основават на пресмятания на масата на праха от IR излъчване. Последните обаче са ограничени поради несигурността в коефициента на непрозрачност.
Ще представим и някои от първите измервания на кривата на екстинкция в M31 и М33. Централната зона на М33 разкрива уникални физични и химични еволюционни свойства сред дисковите галактики от Местната група.